Nadpis_novy

 Králický Sněžník

Králický Sněžník je po Krkonoších a Hrubém Jeseníku třetí nejvyšší horský masiv v České republice. Z hlediska turistiky je to kraj vskutku panenský. Na Králickém Sněžníku není žádná turistická chata, nevede sem žádná asfaltová silnice. Název Sněžník dostala hora podle sněhu, který pokrývá její vrchol v průměru osm měsíců v roce. Přesto že větší část této členité hornatiny leží na území Polska (Masyw Snieznika), má našemu návštěvníkovi co nabídnout. Z vrcholové zaoblené kopule Sněžníku (1424 m..m.) vybíhá pět dílčích rozsoch s dominantami Malého sněžníku (1338 m.n.m.), Sušiny (1321 m.n.´m.), Podbělky (1307 m.n.m.) nebo Klepého (1143 m.n.m.), na jehož jižním svahu se protínají rozvodnice Baltského (řeka Kladská Nisa), Černého (Morava) a Severního moře (Tichá Orlice).Centrální část, celý hřbet Sušiny a částečně i pohraniční hřbet, tvoří od r. 1990 národní přírodní rezervaci Králický Sněžník o celkové rozloze 1700 ha. Chráněny jsou v ní kromě krasových jevů především rozsáhlé komplexy přirozených lesů, přecházejících do horských holí, četná prameniště, rašeliniště a další. Vyskytuje se zde i řada chráněných druhů rostlin a živočichů.
Tradiční výstupová trasa vede ze Stříbrnic po žluté k chatě Návrší a dále pak k Adelinu pramenu. Zde se napojíme na červenou, která nás dovede do sedla Králického Sněžníku a odsud na vrchol. Zde můžeme pokračovat až na turistickou chatu na území Polska, případně se vydat po žluté k Tvarožným dírám a Platzeltově jeskyni. V sedle také můžeme odbočit na vrchol Sušiny a obloukem se vrátit zpět.
Za jasného počasí je z vrcholu Králického Sněžníku nádherný výhled na Hrubý Jeseník, za obzvláště dobré viditelnosti jsou vidět Krkonoše, Beskydy i věže Olomouce.

Současným symbolem vrcholu Králického Sněžníku je socha slůněte.

 Chata Paprsek

Asi 2 km nahoru pro cestě ze Stříbrnic a zde se napojíme na klasickou cestu vedoucí po červené až na chatu Paprsek. V případě potřeby je možné s této cesty sejít a vrátit se obloukem zpět. Například přes Seninku , kde je možné se na turistické chatě občerstvit. Dále je pak možno uhnout na Kladské sedlo a do Polska. Jedná se o velmi hezké trasy s výhledy, které jsou zdolatelné i horskými koly. Na chatě Paprsek je celoroční občerstvení. Na území Polska můžeme pokračovat po žluté značce až na rozcestí s modrým turistickým značením. Odbočíme doleva po zmíněné modré a asi po 4 km s ní sejdeme na neznačenou cestu vedoucé asi 1,5 km k Medvědí jeskyni. Zpět se dostaneme návratem na modrou a pak po stejné cestě nebo pokračovat po modré značce přes občerstvovavcí chatu Schronie Snieznik na vrchol Králického Sněžníku. Viz. hraniční přechody.

Pohled z Králického Sněžníku na Krkonoše

 Staré Město pod Sněžníkem

Zde najdeme vše potřebné k nákupům i např. posezení ve vinárně. Jsou zde tenisové kurty (výbava k zapůjčení), menší pěkný venkovní bazén, bowling ... Přímo na radnici je zřízeno informační turistické centrum. Do Starého Města se dostaneme jak po silnici, tak i dalšími trasami. Např. po lesní cestě do Hynčic pod Sušinou (občerstvení na horské chatě Sněženka) a pak přes Štěpánov.

Dále je možné v blízkém okolí navštívit na kolech či autem např. lázeňské město Jeseník nebo obec Ramzovou, odkud můžeme vyjet lanovkou na Šerák a zde podnikat hřebenové tůry po Hrubém Jeseníku.Je zde také umístěna velká motokárová sjezdovka, která bude jistě lákat nejen Vaše potomky.

Na obou našich chatách jsou k dispozici turistické mapy včetně návrhů výletních tras od jednodušších k náročnějším, a to jak pro pěší, tak i pro kola.

 Hynčice pod Sušinou

V létě provozovány na sjezdovce koloběžky, minikáry, trampolína ...
V zimě provozován menší krytý bazén, sauna, bowling, dětský koutek. Dosažitelné i na sjezdovývh lyžích.
Sedačkovou lanovkou na kopec Štvanici a sjezdovkou do Hynčic ke kostelu a naopak zpět od kostela vlekem na kopec Štvanici a sjezdovkou do Stříbrnic.

Ať jste u nás kdekoliv, budete dýchat nejčistší vzduch ve střední Evropě..